See eri on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "ISO 639-3",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for Ogea."
],
"id": "en-eri-mul-symbol-HJhEyw1J",
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for Ogea."
],
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of Ogea terms"
}
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "eriago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "erien",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "eriegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eria",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erik",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriri",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erioi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erientzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "eriaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "eriez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erian",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "eriko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "erietako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erira",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erienganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "erionganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "eritaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erietaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "erirenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eritik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eririk",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eri (comparative eriago, superlative erien, excessive eriegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
24,
28
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
29,
33
]
],
"english": "Ainhoa is taking care of her sick girlfriend.",
"text": "Ainhoak bere neskalagun eria zaintzen du.",
"translation": "Ainhoa is taking care of her sick girlfriend.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"sick, ill"
],
"id": "en-eri-eu-adj-OpiKk~RQ",
"links": [
[
"sick",
"sick"
],
[
"ill",
"ill"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eɾi/"
},
{
"ipa": "[e.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
},
{
"rhymes": "-i"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eria",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erik",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriri",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erioi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erientzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "eriaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "eriez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erian",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "eriko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "erietako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erira",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erienganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "erionganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "eritaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erietaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "erirenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eritik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eririk",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "both"
},
"expansion": "eri inan or anim",
"name": "eu-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "both"
},
"name": "eu-ndecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"sickness, illness, disease"
],
"id": "en-eri-eu-noun-JdKY5ulv",
"links": [
[
"sickness",
"sickness"
],
[
"illness",
"illness"
],
[
"disease",
"disease"
]
],
"raw_glosses": [
"(inanimate) sickness, illness, disease"
],
"synonyms": [
{
"word": "gaixotasun"
}
],
"tags": [
"animate",
"inanimate"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "9 18 54 10 10",
"kind": "other",
"name": "Basque entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 34 58",
"kind": "other",
"name": "Basque nouns with multiple animacies",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
19
]
],
"english": "She healed the sick.",
"text": "Eriak sendatu zituen.",
"translation": "She healed the sick.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"sick person"
],
"id": "en-eri-eu-noun-bl8LwieU",
"links": [
[
"sick",
"sick"
]
],
"raw_glosses": [
"(animate) sick person"
],
"tags": [
"animate",
"inanimate"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eɾi/"
},
{
"ipa": "[e.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
},
{
"rhymes": "-i"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eria",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erik",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriri",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erioi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erientzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "eriaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "eriez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erian",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritako",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "eriko",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "erietako",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotako",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erira",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriraino",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erietaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "eritarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eritik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eririk",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "in"
},
"expansion": "eri inan",
"name": "eu-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "in"
},
"name": "eu-ndecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Northern Basque",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"finger"
],
"id": "en-eri-eu-noun-QAsYHIeE",
"links": [
[
"finger",
"finger"
]
],
"raw_glosses": [
"(Northern) finger"
],
"tags": [
"Northern",
"inanimate"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Northern Basque",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"toe"
],
"id": "en-eri-eu-noun-bQ7zlQwi",
"links": [
[
"toe",
"toe"
]
],
"raw_glosses": [
"(Northern) toe"
],
"tags": [
"Northern",
"inanimate"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eɾi/"
},
{
"ipa": "[e.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
},
{
"rhymes": "-i"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ovd",
"2": "non",
"3": "heri"
},
"expansion": "Old Norse heri",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ovd",
"2": "gem-pro",
"3": "*hasô"
},
"expansion": "Proto-Germanic *hasô",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "hare"
},
"expansion": "Swedish hare",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse heri, from Proto-Germanic *hasô. Cognate with Swedish hare.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erin",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erir",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erir",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erå",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erån",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "erå",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erą̊",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "erå",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eråm",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "erum",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erum",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "erume",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eråmes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erumes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ovd",
"2": "noun",
"cat2": "",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eri m",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "eri m",
"name": "ovd-noun"
}
],
"lang": "Elfdalian",
"lang_code": "ovd",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Elfdalian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ovd",
"name": "Hares",
"orig": "ovd:Hares",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"hare"
],
"id": "en-eri-ovd-noun-458c3p6c",
"links": [
[
"hare",
"hare"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "iir-pro",
"3": "*er-"
},
"expansion": "Proto-Indo-Iranian *er-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "eri"
},
"expansion": "Votic eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, from Proto-Indo-Iranian *er-. Cognate with Finnish eri and Votic eri. Related to eraldi, era, ära (“away”), iseäranis, iseäralik.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"11": "",
"12": "-m",
"13": "",
"14": "kõige -m",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"19": "indeclinable",
"2": "adjectives",
"3": "",
"4": "-",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"cat2": "",
"cat3": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"f5accel-form": "comparative",
"f6accel-form": "superlative",
"f6nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "eri (indeclinable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "eri (indeclinable)",
"name": "et-adj"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "0 3 3 3 3 20 11 3 0 0 7 14 0 0 12 3 3 4 3 3 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 43 7",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "eri-"
},
{
"word": "erinema"
},
{
"word": "eriline"
}
],
"glosses": [
"separate, distinct"
],
"id": "en-eri-et-adj-s2kvX8lE",
"links": [
[
"separate",
"separate"
],
[
"distinct",
"distinct"
]
],
"tags": [
"indeclinable"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "iir-pro",
"3": "*er-"
},
"expansion": "Proto-Indo-Iranian *er-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "eri"
},
"expansion": "Votic eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, from Proto-Indo-Iranian *er-. Cognate with Finnish eri and Votic eri. Related to eraldi, era, ära (“away”), iseäranis, iseäralik.",
"forms": [
{
"form": "eri",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eri",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-elu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "17/elu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erid",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erid",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erid",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eride",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erisid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erri",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erisse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eris",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erides",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eril",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eridel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erideks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erideni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "erina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eridena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erita",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erideta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriga",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "eri",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "eri",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "eri (genitive eri, partitive eri)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "eri",
"2": "eri"
},
"expansion": "eri (genitive eri, partitive eri)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eri"
},
"name": "et-decl-elu"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "38 49 12",
"kind": "other",
"name": "Estonian elu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "49 43 7",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"special issue, special broadcast, special episode"
],
"id": "en-eri-et-noun-aORAz4n0",
"raw_glosses": [
"(informal) special issue, special broadcast, special episode"
],
"tags": [
"informal"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"special dish in a restaurant"
],
"id": "en-eri-et-noun-VA7WTIPW",
"links": [
[
"special",
"special"
]
],
"raw_glosses": [
"(informal) special dish in a restaurant"
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "verb form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Faroese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"I am, first-person singular present of vera (to be)"
],
"id": "en-eri-fo-verb-PstVaLdT",
"links": [
[
"am",
"am"
],
[
"vera",
"vera#Faroese"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erikoinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erillinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erinäinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "eris-"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erityinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adverb"
],
"word": "erittäin"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "eriö"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "eristää"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "eritä"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "eriyttää"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "eriytyä"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriaikainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriarvoinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriasteinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erihenkinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erihintainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erihomo"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eri-ikäinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erikielinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erikokoinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erikorkuinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erilaatuinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erilainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erilevyinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriluonteinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erimakuinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erimallinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erimerkityksinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erimerkkinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erimielinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erimunainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erimuotoinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriniminen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erinomainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erinäköinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erioikeus"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eripainos"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eripaksuinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriparinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriperintäinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eripituinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eripura"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erirakenteinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriseura"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriseurainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisisältöinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisivuinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisuuntainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisuuri"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisuuruinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisyvyinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisävyinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erisäätyinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eritaittoisuus"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eritasoinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eritasoliittymä"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eritasonojapuut"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eritasoristeys"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriteräinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eritoten"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erityylinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erityyppinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriuskoinen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "eriuskolainen"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erivapaus"
},
{
"_dis1": "0 0",
"sense": "compounds",
"word": "erivärinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, derived from *erä (see erä for more). Cognate with Estonian eri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pron",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"superessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"superessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"delative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"delative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"sublative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"sublative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"lative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"lative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"temporal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"temporal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"multiplicative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"multiplicative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erillään",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "erittäin",
"source": "inflection",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"distributive",
"temporal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erilleen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"situative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"situative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erikseen",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"oppositive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"oppositive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erit",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erit",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erin",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erit",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erin",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriin",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihin",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erille",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereille",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "erein",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereine",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "inflection",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erieni",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriini",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihini",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilläni",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilläni",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilleni",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilleni",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erikseni",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereikseni",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereineni",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilläsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilläsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erienne",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriään",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejään",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erejänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissään",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erissänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissään",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereissänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristään",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eristänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistään",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereistänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillään",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erillänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillään",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereillänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltään",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eriltänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltään",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereiltänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilleen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erillensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilleen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereillensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinään",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erinänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinään",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereinänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erikseen",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eriksensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereikseen",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittään",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erittänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittään",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereittänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereineen",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereinensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "not comparable",
"3": "indeclinable"
},
"expansion": "(not comparable, indeclinable)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"10p": "erilleen",
"12p": "erikseen",
"1s": "eri",
"8p": "erillään",
"a8p": "erittäin"
},
"name": "fi-decl-pron"
},
{
"args": {
"1": "er",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "43 43 14",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
]
],
"english": "to disagree (with somebody)",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "olla eri mieltä (jonkun kanssa)",
"translation": "to disagree (with somebody)",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "in a different manner, in a different way",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "eri tavalla",
"translation": "in a different manner, in a different way",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "in different/many manners, in different/many ways",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "eri tavoin",
"translation": "in different/many manners, in different/many ways",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
18
],
[
23,
28
]
],
"english": "That's a different / another word.",
"text": "Se on eri sana.",
"translation": "That's a different / another word.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"different, other, another"
],
"id": "en-eri-fi-adj-yEtThHXn",
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"other",
"other"
],
[
"another",
"another"
]
],
"tags": [
"indeclinable",
"not-comparable"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "43 43 14",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"different, separate"
],
"id": "en-eri-fi-adj-PMa3HEGS",
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"separate",
"separate"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 100",
"sense": "separate",
"word": "erillinen"
}
],
"tags": [
"indeclinable",
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ri]"
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, derived from *erä (see erä for more). Cognate with Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "",
"2": "adverbs",
"3": "not comparable",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f1accel-form": "comparative",
"f2accel-form": "comparative",
"f3accel-form": "superlative",
"f4accel-form": "superlative",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eri (not comparable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "eri (not comparable)",
"name": "fi-adv"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dated"
},
"expansion": "(dated)",
"name": "tlb"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "19 19 63",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "43 43 14",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
],
[
17,
20
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
15
]
],
"english": "You're a really good friend.",
"text": "Olet eri hyvä kaveri.",
"translation": "You're a really good friend.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"really, truly"
],
"id": "en-eri-fi-adv-GZ7AurNo",
"links": [
[
"really",
"really"
],
[
"truly",
"truly"
]
],
"tags": [
"dated",
"indeclinable",
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ri]"
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "io",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ido",
"lang_code": "io",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ido entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ero"
}
],
"glosses": [
"plural of ero"
],
"id": "en-eri-io-noun-T6G7LRLB",
"links": [
[
"ero",
"ero#Ido"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei. Cognates include Finnish eri and Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "determiner"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "invariable"
},
"expansion": "(invariable)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "det",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
66,
69
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
92,
101
]
],
"english": "In learning geography, you will be able to know, what environment is and how people live in different places on earth.",
"ref": "1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa) [Geography: textbook for Ingrian elementary school third grade (first part)], Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
"text": "Oppihues geografiaa, töö saatta tiitä, millain ono loonto ja kuin eri paikois maan pääl elläät ihmiset.",
"translation": "In learning geography, you will be able to know, what environment is and how people live in different places on earth.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
34,
37
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
45,
54
]
],
"english": "But in the singular these words already have different bases.",
"ref": "1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 62:",
"text": "Mut yksiköös näil sanoil ollaa jo eri pohjat.",
"translation": "But in the singular these words already have different bases.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"different, separate"
],
"id": "en-eri-izh-det-PMa3HEGS",
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"separate",
"separate"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
35,
38
],
[
48,
51
],
[
106,
109
],
[
123,
126
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
17,
23
],
[
56,
63
],
[
141,
148
],
[
159,
166
]
],
"english": "Ingrians live in varous places of the Leningrad Oblast, various raions, and therefore, because of this, the Ingrian language is divided into various dialects, various lesser languages.",
"ref": "1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
"text": "Iƶorat elläät Leningradan oblastin eri paikois, eri raijonois ja sentää iƶoran keeli senen mukkaa jakahuu eri dialektoihe, eri alakeelii.",
"translation": "Ingrians live in varous places of the Leningrad Oblast, various raions, and therefore, because of this, the Ingrian language is divided into various dialects, various lesser languages.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"various, miscellaneous"
],
"id": "en-eri-izh-det-4HI5oQ5X",
"links": [
[
"various",
"various"
],
[
"miscellaneous",
"miscellaneous"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei. Cognates include Finnish eri and Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "adverb"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "0 3 3 3 3 17 10 3 0 0 6 25 0 0 10 3 3 3 3 3 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "100 0 0",
"kind": "other",
"name": "Ingrian determiners",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "95 0 5",
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "erilaajain"
},
{
"word": "erilain"
},
{
"word": "eriliin"
},
{
"word": "eripainoin"
},
{
"word": "erittee"
},
{
"word": "erittää"
}
],
"glosses": [
"apart, separated"
],
"id": "en-eri-izh-adv-EgsBmJ4c",
"links": [
[
"apart",
"apart"
],
[
"separated",
"separated"
]
],
"raw_glosses": [
"(of motion) apart, separated"
],
"raw_tags": [
"of motion"
],
"related": [
{
"word": "ero"
},
{
"word": "eriksee"
},
{
"word": "erillää"
},
{
"word": "erimittee"
},
{
"word": "erittäin"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "away",
"word": "erimittee"
}
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"è‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"è‧ri"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "essere"
}
],
"glosses": [
"second-person singular imperfect indicative of essere"
],
"id": "en-eri-it-verb-vALiu0H1",
"links": [
[
"essere",
"essere#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛ.ri/"
},
{
"rhymes": "-ɛri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ja",
"2": "romanization",
"head": "",
"sc": "Latn"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Japanese",
"lang_code": "ja",
"pos": "romanization",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "えり"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Japanese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Japanese romanizations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Rōmaji transcription of えり"
],
"id": "en-eri-ja-romanization-RO6b3Xaz",
"links": [
[
"Rōmaji",
"romaji"
],
[
"えり",
"えり#Japanese"
]
],
"tags": [
"Rōmaji",
"alt-of",
"romanization"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "kaw",
"3": "ĕri",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Javanese ĕri",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "kaw",
"3": "ĕri"
},
"expansion": "Inherited from Old Javanese ĕri",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "poz-pro",
"3": "*duʀi"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *duʀi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "map-pro",
"3": "*duʀi"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *duʀi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "kaw",
"2": "ĕri"
},
"expansion": "Old Javanese ĕri",
"name": "m+"
},
{
"args": {
"1": "prothesis",
"2": "prothetic"
},
"expansion": "prothetic",
"name": "glossary"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Javanese ĕri, from Proto-Malayo-Polynesian *duʀi, from Proto-Austronesian *duʀi.\nThe initial ĕ- in Old Javanese ĕri is prothetic.",
"forms": [
{
"form": "ri",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "jv",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"19": "",
"2": "noun",
"20": "",
"21": "",
"22": "",
"23": "",
"24": "",
"25": "",
"26": "",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"head": "",
"sc": "",
"tr": "-"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "jv-noun"
}
],
"lang": "Javanese",
"lang_code": "jv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "87 13",
"kind": "other",
"name": "Javanese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"thorn"
],
"id": "en-eri-jv-noun-BJruvsjr",
"links": [
[
"thorn",
"thorn"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "30 70",
"kind": "other",
"langcode": "jv",
"name": "Bones",
"orig": "jv:Bones",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 65",
"kind": "other",
"langcode": "jv",
"name": "Plant anatomy",
"orig": "jv:Plant anatomy",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"fishbone"
],
"id": "en-eri-jv-noun-D2u2rnOU",
"links": [
[
"fishbone",
"fishbone"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei. Cognates include Finnish eri and Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "determiner"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "invariable"
},
"expansion": "(invariable)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"eri"
]
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "det",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Karelian determiners",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Karelian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"different, various"
],
"id": "en-eri-krl-det-qiZTYrlt",
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"various",
"various"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "erī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "erī"
},
"expansion": "erī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "43 31 26",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "erus"
}
],
"glosses": [
"inflection of erus:",
"nominative/vocative plural"
],
"id": "en-eri-la-noun-dBBNglRu",
"links": [
[
"erus",
"erus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "erus"
}
],
"glosses": [
"inflection of erus:",
"genitive singular"
],
"id": "en-eri-la-noun-h6WDDgmn",
"links": [
[
"erus",
"erus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈɛ.riː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈɛː.ri]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "ērī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "ērī"
},
"expansion": "ērī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ēr"
}
],
"glosses": [
"dative singular of ēr"
],
"id": "en-eri-la-noun-NuUFP14U",
"links": [
[
"ēr",
"er#Latin"
]
],
"tags": [
"dative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈeː.riː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈɛː.ri]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "eri"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "eerie"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "ang",
"3": "earg"
},
"expansion": "Old English earg",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "gem-pro",
"3": "*argaz"
},
"expansion": "Proto-Germanic *argaz",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "argh"
},
"expansion": "Doublet of argh",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "Probably from the oblique forms of Old English earg, from Proto-Germanic *argaz. Doublet of argh.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "adjective",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{2}}}",
"7": "",
"8": "{{{3}}}",
"head": ""
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "enm-adj"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Middle English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Northern Middle English",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "enm",
"name": "Emotions",
"orig": "enm:Emotions",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"frightening, fearing"
],
"id": "en-eri-enm-adj-1Y9XJaN5",
"links": [
[
"frightening",
"frightening"
],
[
"fearing",
"fearing"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare, Northern) frightening, fearing"
],
"tags": [
"Northern",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛːriː/"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "oc",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Occitan",
"lang_code": "oc",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Gascon",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Occitan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Occitan pronouns",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"they (masculine)"
],
"id": "en-eri-oc-pron-TR-U8ETt",
"links": [
[
"they",
"they"
]
],
"raw_glosses": [
"(Gascony) they (masculine)"
],
"tags": [
"Gascony"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "tuw-sol",
"2": "tuw-pro",
"3": "*eri",
"4": "",
"5": "this",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Tungusic *eri (“this”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "tuw-sol",
"2": "tuw-pro",
"3": "*eri",
"t": "this"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Tungusic *eri (“this”)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "evn",
"2": "эр"
},
"expansion": "Evenki эр (ər)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mnc",
"2": "ᡝᡵᡝ"
},
"expansion": "Manchu ᡝᡵᡝ (ere)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Tungusic *eri (“this”). Cognate with Evenki эр (ər), Manchu ᡝᡵᡝ (ere).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tuw-sol",
"2": "determiner"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"ri"
]
}
],
"lang": "Solon",
"lang_code": "tuw-sol",
"pos": "det",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Solon determiners",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Solon entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Solon terms in nonstandard scripts",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"coordinate_terms": [
{
"english": "that",
"translation": "that",
"word": "tari"
}
],
"glosses": [
"this"
],
"id": "en-eri-tuw-sol-det-HreWAkEe",
"links": [
[
"this",
"this"
]
],
"raw_glosses": [
"(proximal) this"
],
"tags": [
"proximal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ə.ri/"
}
],
"word": "eri"
}
{
"forms": [
{
"form": "erí",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "erís",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "verb form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Chilean Spanish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "you are",
"word": "ser"
}
],
"glosses": [
"second-person singular voseo present indicative of ser; you are"
],
"id": "en-eri-es-verb-MetQSrLl",
"links": [
[
"voseo",
"voseo#Spanish"
],
[
"ser",
"ser#Spanish"
],
[
"are",
"are"
]
],
"raw_glosses": [
"(Chile) second-person singular voseo present indicative of ser; you are"
],
"synonyms": [
{
"word": "soi"
}
],
"tags": [
"Chile",
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular",
"with-voseo"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeɾi/"
},
{
"ipa": "[ˈe.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "srn",
"2": "nl",
"3": "hele"
},
"expansion": "Dutch hele",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Dutch hele.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "srn",
"2": "noun"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sranan Tongo",
"lang_code": "srn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Sranan Tongo entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"whole"
],
"id": "en-eri-srn-noun-XVdmzy14",
"links": [
[
"whole",
"whole"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "er"
}
],
"glosses": [
"inflection of er:",
"accusative singular"
],
"id": "en-eri-tr-noun-8HT~0-Q4",
"links": [
[
"er",
"er#Turkish"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "35 65",
"kind": "other",
"name": "Turkish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "er"
}
],
"glosses": [
"inflection of er:",
"third-person singular possessive"
],
"id": "en-eri-tr-noun-3fomlmxF",
"links": [
[
"er",
"er#Turkish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "adjective"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"different"
],
"id": "en-eri-vot-adj-nW-WWsgy",
"links": [
[
"different",
"different"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈerʲi]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sai-yao",
"2": "sai-car-pro",
"3": "*ɨrɨ"
},
"expansion": "Proto-Cariban *ɨrɨ",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "mch",
"2": "üdü"
},
"expansion": "Ye'kwana üdü",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Cariban *ɨrɨ, *rɨ (“to do, to make, to put”). Compare Ye'kwana üdü.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sai-yao",
"2": "verb"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Yao (South America)",
"lang_code": "sai-yao",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 21 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Yao (South America) entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to do"
],
"id": "en-eri-sai-yao-verb-IXZV9I3e",
"links": [
[
"do",
"do"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tuw-pro",
"2": "*e-",
"3": "*ri"
},
"expansion": "*e- + *-ri",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From *e- + *-ri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tuw-pro-decl-pron",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "erēbe",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative"
]
},
{
"form": "erdüe",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative"
]
},
{
"form": "erlē",
"source": "inflection",
"tags": [
"locative"
]
},
{
"form": "erdüki",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "erlī",
"source": "inflection",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "ertikī",
"source": "inflection",
"tags": [
"directive"
]
},
{
"form": "eriʒi",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental"
]
},
{
"form": "ergiʒi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tuw-pro",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "*eri",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*eri</i>",
"2": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erēbe</i>",
"3": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erdüe</i>",
"4": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erlē</i>",
"5": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erdüki</i>",
"6": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erlī</i>",
"7": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*ertikī</i>",
"8": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*eriʒi</i>",
"9": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*ergiʒi</i>"
},
"name": "tuw-pro-decl-pron"
}
],
"lang": "Proto-Tungusic",
"lang_code": "tuw-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Tungusic/eri",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Tungusic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Tungusic pronouns",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Tungusic terms suffixed with *-ri",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"this"
],
"id": "en-eri-tuw-pro-pron-HreWAkEe",
"links": [
[
"this",
"this"
]
],
"related": [
{
"english": "that",
"translation": "that",
"word": "ta-ri"
}
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Basque 2-syllable words",
"Basque adjectives",
"Basque animate nouns",
"Basque entries with incorrect language header",
"Basque inanimate nouns",
"Basque lemmas",
"Basque nouns",
"Basque nouns with multiple animacies",
"Basque terms with IPA pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Basque/eɾi",
"Rhymes:Basque/eɾi/2 syllables",
"Rhymes:Basque/i",
"Rhymes:Basque/i/2 syllables"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "eriago",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "erien",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "eriegi",
"tags": [
"excessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eria",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erik",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriri",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erioi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erientzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "eriaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "eriez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erian",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "eriko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "erietako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erira",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erienganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "erionganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "eritaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erietaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "erirenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eritik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eririk",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eri (comparative eriago, superlative erien, excessive eriegi)",
"name": "eu-adj"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "eu-adecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Basque terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
24,
28
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
29,
33
]
],
"english": "Ainhoa is taking care of her sick girlfriend.",
"text": "Ainhoak bere neskalagun eria zaintzen du.",
"translation": "Ainhoa is taking care of her sick girlfriend.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"sick, ill"
],
"links": [
[
"sick",
"sick"
],
[
"ill",
"ill"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eɾi/"
},
{
"ipa": "[e.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
},
{
"rhymes": "-i"
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Basque 2-syllable words",
"Basque adjectives",
"Basque animate nouns",
"Basque entries with incorrect language header",
"Basque inanimate nouns",
"Basque lemmas",
"Basque nouns",
"Basque nouns with multiple animacies",
"Basque terms with IPA pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Basque/eɾi",
"Rhymes:Basque/eɾi/2 syllables",
"Rhymes:Basque/i",
"Rhymes:Basque/i/2 syllables"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eria",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erik",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriri",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erioi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erientzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "eriaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "eriez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongan",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erian",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "eriko",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "erietako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotako",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongana",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erira",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriarenganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erienganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "erionganaino",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "eritaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erietaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "erirenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganantz",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarenganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erienganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erionganako",
"source": "declension",
"tags": [
"animate",
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongandik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"animate",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eritik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eririk",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "both"
},
"expansion": "eri inan or anim",
"name": "eu-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "both"
},
"name": "eu-ndecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"sickness, illness, disease"
],
"links": [
[
"sickness",
"sickness"
],
[
"illness",
"illness"
],
[
"disease",
"disease"
]
],
"raw_glosses": [
"(inanimate) sickness, illness, disease"
],
"synonyms": [
{
"word": "gaixotasun"
}
],
"tags": [
"animate",
"inanimate"
]
},
{
"categories": [
"Basque terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
5
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
19
]
],
"english": "She healed the sick.",
"text": "Eriak sendatu zituen.",
"translation": "She healed the sick.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"sick person"
],
"links": [
[
"sick",
"sick"
]
],
"raw_glosses": [
"(animate) sick person"
],
"tags": [
"animate",
"inanimate"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eɾi/"
},
{
"ipa": "[e.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
},
{
"rhymes": "-i"
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Basque 2-syllable words",
"Basque entries with incorrect language header",
"Basque inanimate nouns",
"Basque lemmas",
"Basque nouns",
"Basque terms with IPA pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Basque/eɾi",
"Rhymes:Basque/eɾi/2 syllables",
"Rhymes:Basque/i",
"Rhymes:Basque/i/2 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eu-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eria",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"absolutive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erik",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriak",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriek",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriok",
"source": "declension",
"tags": [
"ergative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriri",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriari",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriei",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erioi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriaren",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erion",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriekin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriokin",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eriengatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriongatik",
"source": "declension",
"tags": [
"causative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "erirentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eriarentzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erientzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriontzat",
"source": "declension",
"tags": [
"benefactive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eriz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental"
]
},
{
"form": "eriaz",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "eriez",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotaz",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erian",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotan",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritako",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"locative"
]
},
{
"form": "eriko",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "erietako",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotako",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erira",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotara",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriraino",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erietaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "eriotaraino",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"proximal",
"terminative"
]
},
{
"form": "eritarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarantz",
"source": "declension",
"tags": [
"directive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "erirako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotarako",
"source": "declension",
"tags": [
"destinative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"indefinite"
]
},
{
"form": "eritik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erietatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eriotatik",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eririk",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"proximal"
]
},
{
"form": "eritzat",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"prolative",
"proximal"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "in"
},
"expansion": "eri inan",
"name": "eu-noun"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "in"
},
"name": "eu-ndecl"
}
],
"lang": "Basque",
"lang_code": "eu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Northern Basque"
],
"glosses": [
"finger"
],
"links": [
[
"finger",
"finger"
]
],
"raw_glosses": [
"(Northern) finger"
],
"tags": [
"Northern",
"inanimate"
]
},
{
"categories": [
"Northern Basque"
],
"glosses": [
"toe"
],
"links": [
[
"toe",
"toe"
]
],
"raw_glosses": [
"(Northern) toe"
],
"tags": [
"Northern",
"inanimate"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/eɾi/"
},
{
"ipa": "[e.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
},
{
"rhymes": "-i"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ovd",
"2": "non",
"3": "heri"
},
"expansion": "Old Norse heri",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ovd",
"2": "gem-pro",
"3": "*hasô"
},
"expansion": "Proto-Germanic *hasô",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "hare"
},
"expansion": "Swedish hare",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse heri, from Proto-Germanic *hasô. Cognate with Swedish hare.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erin",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erir",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erir",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erå",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "erån",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "erå",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erą̊",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "erå",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eråm",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "erum",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erum",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "erume",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eråmes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "erumes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ovd",
"2": "noun",
"cat2": "",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eri m",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "eri m",
"name": "ovd-noun"
}
],
"lang": "Elfdalian",
"lang_code": "ovd",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Elfdalian an-stem nouns",
"Elfdalian entries with incorrect language header",
"Elfdalian lemmas",
"Elfdalian masculine nouns",
"Elfdalian nouns",
"Elfdalian terms derived from Old Norse",
"Elfdalian terms derived from Proto-Germanic",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"ovd:Hares"
],
"glosses": [
"hare"
],
"links": [
[
"hare",
"hare"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Estonian adjectives",
"Estonian elu-type nominals",
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian indeclinable adjectives",
"Estonian lemmas",
"Estonian nouns",
"Estonian terms derived from Proto-Finnic",
"Estonian terms derived from Proto-Indo-Iranian",
"Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "eri-"
},
{
"word": "erinema"
},
{
"word": "eriline"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "iir-pro",
"3": "*er-"
},
"expansion": "Proto-Indo-Iranian *er-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "eri"
},
"expansion": "Votic eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, from Proto-Indo-Iranian *er-. Cognate with Finnish eri and Votic eri. Related to eraldi, era, ära (“away”), iseäranis, iseäralik.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"11": "",
"12": "-m",
"13": "",
"14": "kõige -m",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"19": "indeclinable",
"2": "adjectives",
"3": "",
"4": "-",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"cat2": "",
"cat3": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"f5accel-form": "comparative",
"f6accel-form": "superlative",
"f6nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "eri (indeclinable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "eri (indeclinable)",
"name": "et-adj"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"separate, distinct"
],
"links": [
[
"separate",
"separate"
],
[
"distinct",
"distinct"
]
],
"tags": [
"indeclinable"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Estonian adjectives",
"Estonian elu-type nominals",
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian indeclinable adjectives",
"Estonian lemmas",
"Estonian nouns",
"Estonian terms derived from Proto-Finnic",
"Estonian terms derived from Proto-Indo-Iranian",
"Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "iir-pro",
"3": "*er-"
},
"expansion": "Proto-Indo-Iranian *er-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "eri"
},
"expansion": "Votic eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, from Proto-Indo-Iranian *er-. Cognate with Finnish eri and Votic eri. Related to eraldi, era, ära (“away”), iseäranis, iseäralik.",
"forms": [
{
"form": "eri",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "eri",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-elu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "17/elu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erid",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erid",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erid",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eride",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erisid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erri",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "erisse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eris",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erides",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "erile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eril",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eridel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "erilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erideks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "erideni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "erina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eridena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erita",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erideta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriga",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eridega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "eri",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "eri",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "eri (genitive eri, partitive eri)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "eri",
"2": "eri"
},
"expansion": "eri (genitive eri, partitive eri)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eri"
},
"name": "et-decl-elu"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian informal terms"
],
"glosses": [
"special issue, special broadcast, special episode"
],
"raw_glosses": [
"(informal) special issue, special broadcast, special episode"
],
"tags": [
"informal"
]
},
{
"categories": [
"Estonian informal terms"
],
"glosses": [
"special dish in a restaurant"
],
"links": [
[
"special",
"special"
]
],
"raw_glosses": [
"(informal) special dish in a restaurant"
],
"tags": [
"informal"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fo",
"2": "verb form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Faroese entries with incorrect language header",
"Faroese non-lemma forms",
"Faroese verb forms",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"I am, first-person singular present of vera (to be)"
],
"links": [
[
"am",
"am"
],
[
"vera",
"vera#Faroese"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish adverbs",
"Finnish dated terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish indeclinable adjectives",
"Finnish lemmas",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with audio pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eri",
"Rhymes:Finnish/eri/2 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"derived": [
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erikoinen"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erillinen"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erinäinen"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "eris-"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "erityinen"
},
{
"tags": [
"adverb"
],
"word": "erittäin"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "eriö"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "eristää"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "eritä"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "eriyttää"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "eriytyä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriaikainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriarvoinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriasteinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erihenkinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erihintainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erihomo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eri-ikäinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erikielinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erikokoinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erikorkuinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erilaatuinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erilainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erilevyinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriluonteinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erimakuinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erimallinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erimerkityksinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erimerkkinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erimielinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erimunainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erimuotoinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriniminen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erinomainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erinäköinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erioikeus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eripainos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eripaksuinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriparinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriperintäinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eripituinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eripura"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erirakenteinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriseura"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriseurainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisisältöinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisivuinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisuuntainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisuuri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisuuruinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisyvyinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisävyinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erisäätyinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eritaittoisuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eritasoinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eritasoliittymä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eritasonojapuut"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eritasoristeys"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriteräinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eritoten"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erityylinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erityyppinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriuskoinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eriuskolainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erivapaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "erivärinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, derived from *erä (see erä for more). Cognate with Estonian eri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-pron",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"superessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"superessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"delative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"delative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"sublative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"sublative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"lative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"lative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"temporal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"temporal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"causative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"causative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"multiplicative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"multiplicative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erillään",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "erittäin",
"source": "inflection",
"tags": [
"distributive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"distributive",
"temporal"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erilleen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"prolative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"prolative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"situative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"situative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "erikseen",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"oppositive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"oppositive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erit",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erit",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erin",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erit",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erin",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erien",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriin",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihin",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erille",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereille",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "erein",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereine",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "inflection",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erini",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erieni",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriini",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihini",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilläni",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilläni",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilleni",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilleni",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erikseni",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereikseni",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittäni",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereineni",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihisi",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilläsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilläsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittäsi",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinesi",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinemme",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erienne",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihinne",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriksenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittänne",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinenne",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriään",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eriänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "erejään",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erejänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "erissään",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erissänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereissään",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereissänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eristään",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eristänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereistään",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereistänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eriinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereihinsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "erillään",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erillänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereillään",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereillänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eriltään",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eriltänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereiltään",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereiltänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "erilleen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "erillensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereilleen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereillensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "erinään",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "erinänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereinään",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereinänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "erikseen",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eriksensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ereikseen",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ereiksensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "erittään",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "erittänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ereittään",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ereittänsä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ereineen",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ereinensä",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "fi-adj"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "not comparable",
"3": "indeclinable"
},
"expansion": "(not comparable, indeclinable)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"10p": "erilleen",
"12p": "erikseen",
"1s": "eri",
"8p": "erillään",
"a8p": "erittäin"
},
"name": "fi-decl-pron"
},
{
"args": {
"1": "er",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with collocations",
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
]
],
"english": "to disagree (with somebody)",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "olla eri mieltä (jonkun kanssa)",
"translation": "to disagree (with somebody)",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "in a different manner, in a different way",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "eri tavalla",
"translation": "in a different manner, in a different way",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
3
]
],
"english": "in different/many manners, in different/many ways",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "eri tavoin",
"translation": "in different/many manners, in different/many ways",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
9
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
18
],
[
23,
28
]
],
"english": "That's a different / another word.",
"text": "Se on eri sana.",
"translation": "That's a different / another word.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"different, other, another"
],
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"other",
"other"
],
[
"another",
"another"
]
],
"tags": [
"indeclinable",
"not-comparable"
]
},
{
"glosses": [
"different, separate"
],
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"separate",
"separate"
]
],
"tags": [
"indeclinable",
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ri]"
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "separate",
"word": "erillinen"
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish adverbs",
"Finnish dated terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish indeclinable adjectives",
"Finnish lemmas",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with audio pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eri",
"Rhymes:Finnish/eri/2 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei, derived from *erä (see erä for more). Cognate with Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "",
"2": "adverbs",
"3": "not comparable",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f1accel-form": "comparative",
"f2accel-form": "comparative",
"f3accel-form": "superlative",
"f4accel-form": "superlative",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eri (not comparable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "eri (not comparable)",
"name": "fi-adv"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dated"
},
"expansion": "(dated)",
"name": "tlb"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adv",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
],
[
17,
20
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
15
]
],
"english": "You're a really good friend.",
"text": "Olet eri hyvä kaveri.",
"translation": "You're a really good friend.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"really, truly"
],
"links": [
[
"really",
"really"
],
[
"truly",
"truly"
]
],
"tags": [
"dated",
"indeclinable",
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ri]"
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "io",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ido",
"lang_code": "io",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ido entries with incorrect language header",
"Ido non-lemma forms",
"Ido noun forms",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "ero"
}
],
"glosses": [
"plural of ero"
],
"links": [
[
"ero",
"ero#Ido"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Ingrian adverbs",
"Ingrian determiners",
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/eri",
"Rhymes:Ingrian/eri/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei. Cognates include Finnish eri and Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "determiner"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "invariable"
},
"expansion": "(invariable)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "det",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
66,
69
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
92,
101
]
],
"english": "In learning geography, you will be able to know, what environment is and how people live in different places on earth.",
"ref": "1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa) [Geography: textbook for Ingrian elementary school third grade (first part)], Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
"text": "Oppihues geografiaa, töö saatta tiitä, millain ono loonto ja kuin eri paikois maan pääl elläät ihmiset.",
"translation": "In learning geography, you will be able to know, what environment is and how people live in different places on earth.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
34,
37
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
45,
54
]
],
"english": "But in the singular these words already have different bases.",
"ref": "1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 62:",
"text": "Mut yksiköös näil sanoil ollaa jo eri pohjat.",
"translation": "But in the singular these words already have different bases.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"different, separate"
],
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"separate",
"separate"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
},
{
"categories": [
"Ingrian terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
35,
38
],
[
48,
51
],
[
106,
109
],
[
123,
126
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
17,
23
],
[
56,
63
],
[
141,
148
],
[
159,
166
]
],
"english": "Ingrians live in varous places of the Leningrad Oblast, various raions, and therefore, because of this, the Ingrian language is divided into various dialects, various lesser languages.",
"ref": "1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
"text": "Iƶorat elläät Leningradan oblastin eri paikois, eri raijonois ja sentää iƶoran keeli senen mukkaa jakahuu eri dialektoihe, eri alakeelii.",
"translation": "Ingrians live in varous places of the Leningrad Oblast, various raions, and therefore, because of this, the Ingrian language is divided into various dialects, various lesser languages.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"various, miscellaneous"
],
"links": [
[
"various",
"various"
],
[
"miscellaneous",
"miscellaneous"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Ingrian adverbs",
"Ingrian determiners",
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/eri",
"Rhymes:Ingrian/eri/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "erilaajain"
},
{
"word": "erilain"
},
{
"word": "eriliin"
},
{
"word": "eripainoin"
},
{
"word": "erittee"
},
{
"word": "erittää"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei. Cognates include Finnish eri and Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "adverb"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "adv",
"related": [
{
"word": "ero"
},
{
"word": "eriksee"
},
{
"word": "erillää"
},
{
"word": "erimittee"
},
{
"word": "erittäin"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"apart, separated"
],
"links": [
[
"apart",
"apart"
],
[
"separated",
"separated"
]
],
"raw_glosses": [
"(of motion) apart, separated"
],
"raw_tags": [
"of motion"
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "/ˈeri/",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"ipa": "[ˈe̞riˑ]",
"tags": [
"Hevaha"
]
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "away",
"word": "erimittee"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"è‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"è‧ri"
]
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian 2-syllable words",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian terms with IPA pronunciation",
"Italian verb forms",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Italian/ɛri",
"Rhymes:Italian/ɛri/2 syllables"
],
"form_of": [
{
"word": "essere"
}
],
"glosses": [
"second-person singular imperfect indicative of essere"
],
"links": [
[
"essere",
"essere#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛ.ri/"
},
{
"rhymes": "-ɛri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ja",
"2": "romanization",
"head": "",
"sc": "Latn"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Japanese",
"lang_code": "ja",
"pos": "romanization",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "えり"
}
],
"categories": [
"Japanese entries with incorrect language header",
"Japanese non-lemma forms",
"Japanese romanizations",
"Japanese terms with non-redundant manual script codes",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Rōmaji transcription of えり"
],
"links": [
[
"Rōmaji",
"romaji"
],
[
"えり",
"えり#Japanese"
]
],
"tags": [
"Rōmaji",
"alt-of",
"romanization"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Javanese entries with incorrect language header",
"Javanese lemmas",
"Javanese nouns",
"Javanese terms derived from Old Javanese",
"Javanese terms derived from Proto-Austronesian",
"Javanese terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
"Javanese terms inherited from Old Javanese",
"Javanese terms inherited from Proto-Austronesian",
"Javanese terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"jv:Bones",
"jv:Plant anatomy"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "kaw",
"3": "ĕri",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old Javanese ĕri",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "kaw",
"3": "ĕri"
},
"expansion": "Inherited from Old Javanese ĕri",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "poz-pro",
"3": "*duʀi"
},
"expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *duʀi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "jv",
"2": "map-pro",
"3": "*duʀi"
},
"expansion": "Proto-Austronesian *duʀi",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "kaw",
"2": "ĕri"
},
"expansion": "Old Javanese ĕri",
"name": "m+"
},
{
"args": {
"1": "prothesis",
"2": "prothetic"
},
"expansion": "prothetic",
"name": "glossary"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old Javanese ĕri, from Proto-Malayo-Polynesian *duʀi, from Proto-Austronesian *duʀi.\nThe initial ĕ- in Old Javanese ĕri is prothetic.",
"forms": [
{
"form": "ri",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "jv",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"19": "",
"2": "noun",
"20": "",
"21": "",
"22": "",
"23": "",
"24": "",
"25": "",
"26": "",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"head": "",
"sc": "",
"tr": "-"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "jv-noun"
}
],
"lang": "Javanese",
"lang_code": "jv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"thorn"
],
"links": [
[
"thorn",
"thorn"
]
]
},
{
"glosses": [
"fishbone"
],
"links": [
[
"fishbone",
"fishbone"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eri"
},
"expansion": "Finnish eri",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "eri"
},
"expansion": "Estonian eri",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei. Cognates include Finnish eri and Estonian eri.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "determiner"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "invariable"
},
"expansion": "(invariable)",
"name": "tlb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"eri"
]
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"pos": "det",
"senses": [
{
"categories": [
"Karelian determiners",
"Karelian entries with incorrect language header",
"Karelian lemmas",
"Karelian terms derived from Proto-Finnic",
"Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"different, various"
],
"links": [
[
"different",
"different"
],
[
"various",
"various"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/"
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Latin 2-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "erī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "erī"
},
"expansion": "erī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "erus"
}
],
"glosses": [
"inflection of erus:",
"nominative/vocative plural"
],
"links": [
[
"erus",
"erus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "erus"
}
],
"glosses": [
"inflection of erus:",
"genitive singular"
],
"links": [
[
"erus",
"erus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈɛ.riː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈɛː.ri]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Latin 2-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "ērī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "ērī"
},
"expansion": "ērī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ēr"
}
],
"glosses": [
"dative singular of ēr"
],
"links": [
[
"ēr",
"er#Latin"
]
],
"tags": [
"dative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈeː.riː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[ˈɛː.ri]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "eri"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"word": "eerie"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "ang",
"3": "earg"
},
"expansion": "Old English earg",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "gem-pro",
"3": "*argaz"
},
"expansion": "Proto-Germanic *argaz",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "argh"
},
"expansion": "Doublet of argh",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "Probably from the oblique forms of Old English earg, from Proto-Germanic *argaz. Doublet of argh.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "enm",
"2": "adjective",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{2}}}",
"7": "",
"8": "{{{3}}}",
"head": ""
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "enm-adj"
}
],
"lang": "Middle English",
"lang_code": "enm",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Middle English adjectives",
"Middle English doublets",
"Middle English entries with incorrect language header",
"Middle English lemmas",
"Middle English rare terms",
"Middle English terms derived from Old English",
"Middle English terms derived from Proto-Germanic",
"Northern Middle English",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"enm:Emotions"
],
"glosses": [
"frightening, fearing"
],
"links": [
[
"frightening",
"frightening"
],
[
"fearing",
"fearing"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare, Northern) frightening, fearing"
],
"tags": [
"Northern",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɛːriː/"
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "oc",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Occitan",
"lang_code": "oc",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
"Gascon",
"Occitan entries with incorrect language header",
"Occitan lemmas",
"Occitan pronouns",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"they (masculine)"
],
"links": [
[
"they",
"they"
]
],
"raw_glosses": [
"(Gascony) they (masculine)"
],
"tags": [
"Gascony"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tuw-pro",
"2": "*e-",
"3": "*ri"
},
"expansion": "*e- + *-ri",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From *e- + *-ri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "tuw-pro-decl-pron",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eri",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative"
]
},
{
"form": "erēbe",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative"
]
},
{
"form": "erdüe",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative"
]
},
{
"form": "erlē",
"source": "inflection",
"tags": [
"locative"
]
},
{
"form": "erdüki",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "erlī",
"source": "inflection",
"tags": [
"prolative"
]
},
{
"form": "ertikī",
"source": "inflection",
"tags": [
"directive"
]
},
{
"form": "eriʒi",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental"
]
},
{
"form": "ergiʒi",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tuw-pro",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "*eri",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*eri</i>",
"2": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erēbe</i>",
"3": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erdüe</i>",
"4": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erlē</i>",
"5": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erdüki</i>",
"6": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*erlī</i>",
"7": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*ertikī</i>",
"8": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*eriʒi</i>",
"9": "<i class=\"Latn mention\" lang=\"tuw-pro\">*ergiʒi</i>"
},
"name": "tuw-pro-decl-pron"
}
],
"lang": "Proto-Tungusic",
"lang_code": "tuw-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Tungusic/eri",
"pos": "pron",
"related": [
{
"english": "that",
"translation": "that",
"word": "ta-ri"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Tungusic entries with incorrect language header",
"Proto-Tungusic lemmas",
"Proto-Tungusic pronouns",
"Proto-Tungusic terms suffixed with *-ri"
],
"glosses": [
"this"
],
"links": [
[
"this",
"this"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"coordinate_terms": [
{
"english": "that",
"translation": "that",
"word": "tari"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "tuw-sol",
"2": "tuw-pro",
"3": "*eri",
"4": "",
"5": "this",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Proto-Tungusic *eri (“this”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "tuw-sol",
"2": "tuw-pro",
"3": "*eri",
"t": "this"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Tungusic *eri (“this”)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "evn",
"2": "эр"
},
"expansion": "Evenki эр (ər)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mnc",
"2": "ᡝᡵᡝ"
},
"expansion": "Manchu ᡝᡵᡝ (ere)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Tungusic *eri (“this”). Cognate with Evenki эр (ər), Manchu ᡝᡵᡝ (ere).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tuw-sol",
"2": "determiner"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e",
"ri"
]
}
],
"lang": "Solon",
"lang_code": "tuw-sol",
"pos": "det",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Solon determiners",
"Solon entries with incorrect language header",
"Solon lemmas",
"Solon terms derived from Proto-Tungusic",
"Solon terms in nonstandard scripts",
"Solon terms inherited from Proto-Tungusic"
],
"glosses": [
"this"
],
"links": [
[
"this",
"this"
]
],
"raw_glosses": [
"(proximal) this"
],
"tags": [
"proximal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ə.ri/"
}
],
"word": "eri"
}
{
"forms": [
{
"form": "erí",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "erís",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "verb form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Chilean Spanish",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Spanish/eɾi",
"Rhymes:Spanish/eɾi/2 syllables",
"Spanish 2-syllable words",
"Spanish entries with incorrect language header",
"Spanish non-lemma forms",
"Spanish terms with IPA pronunciation",
"Spanish verb forms"
],
"form_of": [
{
"extra": "you are",
"word": "ser"
}
],
"glosses": [
"second-person singular voseo present indicative of ser; you are"
],
"links": [
[
"voseo",
"voseo#Spanish"
],
[
"ser",
"ser#Spanish"
],
[
"are",
"are"
]
],
"raw_glosses": [
"(Chile) second-person singular voseo present indicative of ser; you are"
],
"synonyms": [
{
"word": "soi"
}
],
"tags": [
"Chile",
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular",
"with-voseo"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeɾi/"
},
{
"ipa": "[ˈe.ɾi]"
},
{
"rhymes": "-eɾi"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "srn",
"2": "nl",
"3": "hele"
},
"expansion": "Dutch hele",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Dutch hele.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "srn",
"2": "noun"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sranan Tongo",
"lang_code": "srn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Sranan Tongo entries with incorrect language header",
"Sranan Tongo lemmas",
"Sranan Tongo nouns",
"Sranan Tongo terms derived from Dutch"
],
"glosses": [
"whole"
],
"links": [
[
"whole",
"whole"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eri",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of Ogea terms"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"ISO 639-3",
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Translingual entries with incorrect language header",
"Translingual lemmas",
"Translingual symbols",
"Translingual terms with redundant script codes"
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for Ogea."
],
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for Ogea."
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"categories": [
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Turkish entries with incorrect language header",
"Turkish non-lemma forms",
"Turkish noun forms"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "er"
}
],
"glosses": [
"inflection of er:",
"accusative singular"
],
"links": [
[
"er",
"er#Turkish"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "er"
}
],
"glosses": [
"inflection of er:",
"third-person singular possessive"
],
"links": [
[
"er",
"er#Turkish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*erei"
},
"expansion": "Proto-Finnic *erei",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *erei.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "adjective"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"e‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"e‧ri"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Votic/eri",
"Rhymes:Votic/eri/2 syllables",
"Votic adjectives",
"Votic entries with incorrect language header",
"Votic lemmas",
"Votic terms derived from Proto-Finnic",
"Votic terms inherited from Proto-Finnic",
"Votic terms with IPA pronunciation"
],
"glosses": [
"different"
],
"links": [
[
"different",
"different"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeri/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈerʲi]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"rhymes": "-eri"
}
],
"word": "eri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sai-yao",
"2": "sai-car-pro",
"3": "*ɨrɨ"
},
"expansion": "Proto-Cariban *ɨrɨ",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "mch",
"2": "üdü"
},
"expansion": "Ye'kwana üdü",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Cariban *ɨrɨ, *rɨ (“to do, to make, to put”). Compare Ye'kwana üdü.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sai-yao",
"2": "verb"
},
"expansion": "eri",
"name": "head"
}
],
"lang": "Yao (South America)",
"lang_code": "sai-yao",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 21 entries",
"Pages with entries",
"Yao (South America) entries with incorrect language header",
"Yao (South America) lemmas",
"Yao (South America) terms derived from Proto-Cariban",
"Yao (South America) terms inherited from Proto-Cariban",
"Yao (South America) verbs"
],
"glosses": [
"to do"
],
"links": [
[
"do",
"do"
]
]
}
],
"word": "eri"
}
Download raw JSONL data for eri meaning in All languages combined (92.2kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "adjective",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'inan.'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
"path": [
"eri"
],
"section": "Basque",
"subsection": "noun",
"title": "eri",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.